Kredyt hipoteczny

Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny?

Zacznij od określenia swoich wymagań. Zastanów się, jaka kwota byłaby wystarczająca na realizację Twojego celu oraz jak długo chciałbyś spłacać swoje zobowiązanie? Banki, w zależności od indywidualnej zdolności kredytowej, oferują kredyty o wartości nawet kilku milionów. Ustalenie długości spłaty zobowiązania również ma duże znaczenie. Dłuższy okres kredytowania obniży wartość składki, jednocześnie sprawiając, że całkowity koszt kredytu będzie wyższy niż przy wyborze krótszego czasu spłaty zobowiązania.

Do czego służy kredyt hipoteczny ?

– zakup mieszkania rynku pierwotnego lub wtórnego

– zakup lub budowa domu

– remont istniejącej nieruchomości

– remont, wykończenie lub modernizację posiadanej nieruchomości

– zakup działki

Zapytaj o kredyt

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych zgodne z polityką prywatności.

  Co to jest kredyt hipoteczny?

  Kredyt hipoteczny to możliwie najtańszy sposób na zakup własnego mieszkania, domu lub ziemi. Jest to też świetna inwestycja dla młodych osób i małżeństw, by mogli zacząć żyć pełnią życia. Jest to jednak bardzo ważna decyzja, zobowiązująca do długoterminowej spłaty. Jednak by móc w ogóle myśleć o tego rodzaju kredycie, należy mieć przygotowany wkład własny którego wysokość wynosi 20% ceny nieruchomości, oraz przemyśleć ubezpieczenie kredytu, które pomoże w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

  Kredyt hipoteczny. Raty równe czy raty malejące ?

  W zależności od wysokości kredytu oraz zdolności kredytowej, kredyt hipoteczny może zostać rozłożony na równe lub malejące raty. Oczywiście wybór jest tu kwestią indywidualną. Zdecydowanie się na kredyt z ratą równą, musimy liczyć się z tym, że odsetki stanowią znaczą część początkowych rat, w konsekwencji sam kredyt spłacany jest wolniej i jest droższy. Plusem natomiast jest to, że początkowe raty są niższe niż w przypadku raty malejącej. Rata malejąca powoduje, że kredyt rozpoczyna wyższa rata, która z czasem, w ciągu pierwszych lat, zaczyna maleć. Nim jednak to nastąpi, wymaga to większego nakładu finansowego oraz lepszej zdolności kredytowej niż w przypadku raty równej. Gdy jednak kredyt zostaje zaciągnięty z myślą wcześniejszej spłaty, rata malejąca może być bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem.

  Przy wyborze kredytu, zawsze przychodzi pytanie – jak obliczyć zdolność kredytową?

  Myślisz, że jeśli dużo zarabiasz, z pewnością  otrzymasz kredyt?  A może jeśli zarabiasz mało, nie masz szansy by spełnić marzenia?  Nic bardziej mylnego. Pozytywną decyzję kredytową ostatecznie definiuje to, jak kredytobiorca spłacał dotychczasowe zobowiązania i czy posiada czystą, bądź też nie, sytuację w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
  Zaciągając wiele kredytów i spłacając je w terminie tworzysz sobie pozytywną historię kredytową. Gdy raz na jakiś czas zdarzyło ci się nie spłacić zobowiązania, świat się nie skończy, jednak, gdy regularnie zapominałeś spłacać zadłużenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wniosek zostanie odrzucony. Duże znaczenie ma również wiek oraz rodzaj zatrudnienia, dlatego nie da się jednoznacznie określić kto ma, a kto nie ma szansy na kredyt hipoteczny bez indywidualnej oceny każdego kredytobiorcy. Pomóc niewątpliwie może spotkanie z odpowiednim Doradcą, który podpowie co można zrobić by polepszyć sytuację lub pomoże ocenić jakie są szanse na pozytywną decyzję kredytową.

  Przeglądając wiele ofert kredytowych na pewno spotkałeś się z określeniem „WIBOR” oraz „RRSO”.

  Co to WIBOR?

  WIBOR to tzw. zmienna stopa procentowa. Oznacza to nic innego, jak możliwość zmiany oprocentowania zaciągniętego kredytu. Oczywiście nie dzieje się to od razu. Początkowo obowiązuje stała stopa procentowa, jednak po kilku latach ulega ona zmianie przechodząc na WIBOR. Najczęściej wybieraną stawką WIBOR jest WIBOR 3M, co oznacza, że w przeciągu każdych trzech miesięcy aktualizowana jest wysokość raty.

  Co to RRSO?

  RRSO to tzw. Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa. Pomaga ona określić całkowity koszt kredytu wraz z odsetkami, prowizjami i innymi opłatami.
  Wskaźnik RRSO pomaga pożyczkobiorcom na porównanie ofert kredytów o takich samych warunkach w różnych instytucji finansowych oraz wybranie najatrakcyjniejszej.

  Kredyt hipoteczny. Co warto wiedzieć?

  Kredyt i pożyczka. Co oferujemy?

  Masz pytania? Napisz do nas. 

   Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych zgodne z polityką prywatności.